Testvéremet szemlélem napi 24 órában. Milliónyi furcsa dolgot művel és rengeteg arca van, ami a viselkedését illeti. Legalább 50 féle viselkedés jellemző rá és ezeket én az utóbbi időben jegyzeteli és kommentálni kezdtem. Ezeket osztom most. Kommentben pedig várom az általad ismert testvér típust!
Fotó: pixabay.com
- A hisztis
Akinek van kis testvére, már biztosan tapasztalta, hogy mennyit tudnak sírni. De vannak a rendkívül szélsőséges esetek, mikor a kis testvér mindenért hisztériázik. Például nem kap meg egy csokit a boltból, vagy „neki jutott a kevesebb”, vagy mert csak a nagy tesó az idősebb. Ha veszekedésre kerül a sor, biztosan, hogy szalad az anyjához, mert a nagy tesó „megütötte”, miközben hozzá sem ért. Ez kisebb korban a jellemző, várhatóan egyszer túlesnek ezen a korszakon. Kétség kívül a hisztis kis tesók a legidegesítőbbek.
- A „nem én voltam!”
A tipikus hazudozó. Akármit csinál, mindig a nagy tesóra kell kenni, mert miért ne? Kiborította a szemetest? Nem gond! Biztosan a nagyobb volt, majd ő összeszedi. Eltörte a virágcserepet? Csakis a nagy tesó lehet ennyire ügyetlen. Elcsente a távirányítóból az elemet? Biztosan a nagy tesónak kellett az elemlámpájába... Valaki megette az összes csokit? Természetesen nem a kis tesó volt. Ahányszor megpróbáljuk neki elmagyarázni, hogy a tetteinkért vállaljuk a felelősséget, valahogy nem akarja megérteni. Mikor ráuntunk a magyarázkodásra, már csak a szemünket tudjuk forgatni. Csak reménykedhetünk benne, hogy kinövi.
Fotó: pixabay.com
3. Az árulkodós
Ez a fajta zsigerből megérzi, ha a nagy tesó valamit elszúrt otthon, és egyből rohan anyuhoz, hogy elmondja neki. Mégis hogyan lehet, hogy rögtön tudja, mit balhézott a nagyobb? Ez nem lehet genetika. Vagy mégis? De ha véletlen fordítva történik a dolog, a kis tesónak van ezernyi másik árulkodni valója az anyjának, csak azért, hogy nehogy ő legyen egyszer is a hibás. Egy ilyen kis tesó mellett a nagyobbik legtöbbször büntetést kap és megfogadja magában, hogy amint lehet, beragasztja a kistestvére száját, hogy soha többé ne bírjon árulkodni.
4. A „csórika”
Amikor egynemű vagy a kistestvéreddel és nagyjából egyforma a ruhaméretetek, gyakran előfordul, hogy egy ( vagy egyszerre több ) ruhadarabod látod rajta. Ez még nem is lenne gond, de mikor már órák óta azt az egy pólót keresed, hogy abban menj bulizni, és a tesódnál találod meg elszakadva, akkor borul a bili! Elindul a veszekedős-gőzös és csak a szülők tudnak titeket szétszedni. A legjobb érzés, mikor tetten éred, így tagadni sem tud semmit. Ilyenkor kioktatod, hogy van saját ruhatára, ami nagyobb a tiédnél, de, ha nagyon szeretne kölcsönkérni, akkor csak nyissa ki a száját és szép szavakkal is le lehet rendezni az ügyet.
Írta: Nyilas Orsolya
2017.08.18.